Tagasi

Info mammograafiast

Miks tulla mammograafilistele uuringutele? 

Rinnavähi sõeluuringutele kutsub AS Mammograaf koostöös Eesti Haigekassaga igal aastal kõiki sünnikohorti sobivaid naisi (sh. ravikindlustamata). Käesoleva aasta sünnikohorti näed SIIT. Uuring on TASUTA. Uuringu koha, päeva ja kellaaja saab naine ise kokku leppida. Käesoleval aastal võivad mainitud aastakäikude naised tulla uuringule ka ilma kutseta.

Üle 40-aastastel keskmise rinnahaiguste riskiga naistel, kel ei esine kaebusi, soovitame rinnauuringutele tulle vähemalt kord kahe aasta jooksul. Kõrgema rinnahaiguste riskiga üle 30-aastastel naistel soovitame mammograafiasse ja/või rinna ultraheliuuringutele tulla kord aastas. Rinnauuringutele saab tulla perearsti või günekoloogi saatekirjaga. Uuringu koha, päeva ja kellaaja saab naine ise kokku leppida. Uuringule saab tulla ka omal soovil ilma saatekirjata, kuis sellisel juhul tasub patsient uuringute eest ise vastavalt hinnakirjale.

Kuhu saab mammogramme tegema tulla?

Mammograaf radioloogiakliinik teostab rinnauuringuid Tallinna kesklinna kliinikus, mis asub Meloni ärimajas aadressil Estonia pst 1/3 ning Kristiines, aadressil Kotka 12.

Kuidas mammogrammi tegemiseks valmistuda?

  • Kui lähed tegema diagnostilist mammogrammi, siis aruta arstiga läbi kõik enda rindadega seotud mured ja muutused. Teavita arsti varasematest operatsioonidest ja protseduuridest, hormoontablettide kasutamisest, rinnavähi esinemisest lähisugulastel jms. Kui lähed sõeluuringule, siis räägi kõigest sellest sõeluuringut tegevale tehnikule.
  • Ära kasuta mammogrammi tegemise päeval kaenla all ja rinnapiirkonnas deodoranti, kreemi, ihupiima, puudrit jms, sest nende kasutamisel võivad mammogrammile jääda pisikesed jäljed, mis segavad arstil mammogrammi hindamist.
  • Arvesta, et uuringu tegemiseks tuleb sul ülakeha lahti riietada – eelista sel päeval nt pluusi ja seelikut kleidile.
  • Mammogrammi ajaks tuleb kõik ehted eemaldada – kõrvarõngad, kaelakee jne.