Tagasi

Eestis alustab tööd robotkäsi, mis abistab arste, meeste eesnäärmest koeproovide võtmisel

12. august 2020

Eestis alustab tööd robotkäsi, mis abistab arste, meeste eesnäärmest koeproovide võtmisel.

Eesnäärme pahaloomuline kasvaja on Eesti meeste üks sagedamini esinevaid kasvajaid ning on teisel kohal peale kopsuvähki ja suundumus näitab kiiret kasvutrendi. Tehnoloogia arenedes avaneb järjest enam uusi võimalusi, kuidas avastada ning diagnoosida eesnäärme pahaloomulist kasvajat nagu ka naistel pahaloomulist kasvajat rindadest.

Tänasel päeval kasutatakse eesnäärme pahaloomulise kasvaja avastamiseks üha enam magnettomograafilist uuringut, mis abistab uroloogi haiguse varajasel leidmisel.

Alates märtsist on Eestis veel üks võimalus, kuidas täpsemalt koeproovi võtta eesnäärme vähikahtlasest koldest. See on magnettomograafia kontrolli all koeproovi võtmine „robotkäega“, mis aitab radioloogil täpsemalt jõuda eesnäärmes muutnud alani ja sealt ka koeproovi võtta.

Esimesed eesnäärmest koeproovi võtmise protseduurid, kasutades „robotkätt“,  viidi läbi koostöös AS Mammograaf radioloogide ning Lääne Tallina Keskhaigla (LTKH) uroloogidega. LTKH poolt  osales projektis dr. Indrek Alas ja AS Mammograaf poolt dr. Theo Raudsepp.  Eesnäärmest koeproovide võtmiseks kasutati Hollandi meditsiinitehnoloogia firma SOTERIA „robotkätt“, PHILIPS 1.5 T mobiilselt magnettomograafi. Esimene protseduur teostati Tallinnas, Kotka 12 3-ndal märtsil 2020a-l, et juhtida koeproovi võtmise nõel eesnäärme muutunud alani.

Dr Theo Raudsepp: „Robootika toomist Eesti radioloogiasse oleme oodanud juba pikka aega ning selle sündmusega oleme avanud uue silla radioloogia ning meie kliiniliste partnerite vahel. Antud juhul tähendab see rohkem laiapõhjalist koostööd uroloogidega, parendamaks diagnostikat, abistamaks klinitsiste ja seeläbi ka patsiente.“

Dr Indrek Alas: „Ootame huviga tulemusi, mida toob antud juhul „robotkäe“ kasutamise võimalus eesnäärme kasvajate diagnostikas ning sellega ka rohkem laiapõhjalist koostööd uroloogia ja radioloogia vahel.“

AS Mammograaf tänab Lääne-Tallina Keskhaigla urolooge ja oma tublit personali, et selline ettevõtmine teoks sai. „Robotkäsi“ avab uusi võimalusi eesnäärme pahaloomulise kasvaja diagnoosimisel.